De cannabisteelt in Europa staat bekend om zijn strikte regelgeving. In combinatie met een groeiende markt, waarbij landen als Duitsland en het Verenigd Koninkrijk de toenemende vraag aansturen, staan telers voor een terugkerende uitdaging: hoe zet je een systeem op dat zowel schaalbaar als regelconform is, én efficiënt blijft? Het Italiaanse bedrijf Aerolight pakt dit probleem vanaf de basis aan. Ze begonnen met containerfaciliteiten en schakelen nu over naar modulaire oplossingen, speciaal ontworpen voor gecontroleerde omgevingen.
© Aerolight
Flexibele en modulaire aanpak
"Het oorspronkelijke idee draaide om flexibiliteit," zegt oprichter Marco Brunati. "Ons eerste teeltsysteem was zo ontworpen dat een teler het van het ene magazijn naar het andere kon verplaatsen zonder alles af te breken." De eerste stap was een container van twaalf meter, gefinancierd met een door de overheid ondersteunde lening. Naarmate de technologie vorderde, ontwikkelde Aerolight modulaire systemen om de beperkingen van containers te overstijgen. "Een container is slechts 2,4 meter hoog en 2,5 meter breed. Dat maakt echte verticale teelt moeilijk. We hadden iets meer aanpasbaars nodig."
De modulaire aanpak wordt inmiddels toegepast op zowel cannabis als andere gewassen. Marco noemt het voorbeeld van een in Milaan gevestigde kruidenteler die bieslook per vliegtuig importeerde, waarvan de helft bedorven aankwam. Door lokaal te produceren in Aerolight-modules werden deze verliezen geëlimineerd en werd het bedrijf duurzaam. Dit laat zien dat het systeem een breder potentieel heeft: een gecontroleerde omgeving die overal kan worden geïnstalleerd waar productie nodig is.
De huidige modules combineren bemesting en milieubeheer in één gesloten systeem. Centraal staat de Hydromix L 2.1, een gepatenteerde bemestingsunit met een interne tank van 650 liter, vier onafhankelijke meststofslots en geautomatiseerde pH-controle. Het systeem bevat UV-sterilisatie om het risico op pathogenen te verminderen, automatische waterinname en geïntegreerde ventilatie. Elke module is verbonden met koelmachines voor waterkoeling en monitort omgevingsparameters in realtime. "Het doel is precisie," legt Marco uit. "We timen irrigatiemomenten tot op de seconde, zodat de plant voedingsstoffen uit het substraat opneemt zonder oververzadigd te raken."
© Aerolight
Ook belichting wordt intern ontwikkeld, met fotometrische studies voor spectrumoptimalisatie. Marco is een voorstander van full-spectrumbelichting van kloon tot oogst. "Ik ben het niet eens met het splitsen van vegetatie en bloei per spectrum. De plant heeft vanaf het begin full-spectrum licht nodig; het absorbeert alleen bepaalde delen anders in verschillende stadia."
Modules kunnen worden aangepast voor teelt op water of aeroponics, afhankelijk van de ervaring van de teler. Bij teelt op water wortelen planten in steenwol, met een voedingsoplossing via druppelaars. Aeroponics gaat een stap verder: wortels hangen in de lucht en worden besproeid met een voedingsoplossing. "Het voordeel is betere zuurstofvoorziening en geen risico op wortelrot," merkt Marco op. "Maar het vereist veel kennis. Als een sproeimond verstopt raakt en de verneveling stopt, kan de plant binnen enkele uren doodgaan. Voor telers zonder ervaren personeel is teelt op water meestal de veiligere optie."
Voor Aerolight is het ontwerpen en produceren in eigen huis een bewuste keuze. "Dat is de enige manier om betrouwbaarheid en materiaalkwaliteit te garanderen. Als je concurrerend wilt zijn, kun je niet zomaar uitbesteden en hopen op het beste."
Meer dan alleen teelt
Naast hardware ondersteunt Aerolight telers bij het behalen van GACP- en GMP-2-certificeringen. Het bedrijf biedt audits, documentvoorbereiding en systeemaanpassingen om aan farmaceutische normen te voldoen. "Als je GACP-naleving kunt aantonen, kun je je gewas anders positioneren op de markt," zegt Marco. "GMP-2 gaat een stap verder en dekt de hele toeleveringsketen, van kloon tot drogen. Dat maakt een bedrijf geloofwaardiger en concurrerender."
© Aerolight
De bredere Europese context maakt zulke oplossingen steeds relevanter. In Portugal bijvoorbeeld, investeerden veel telers zwaar in teelt, maar liepen vast toen hun product GMP-certificering nodig had voor export. Met elektriciteits-, water- en arbeidskosten die gemiddeld rond de 600 euro per vierkante meter per jaar liggen, hadden veel telers moeite winstgevend te blijven toen de prijzen daalden. "Je eindigt met magazijnen vol product en geen manier om het te verplaatsen," zegt Marco. "Daarom zijn naleving en efficiëntie geen luxe meer, maar noodzaak."
Naarmate de Europese cannabismarkt blijft groeien, gelooft Marco dat systemen zoals de modulaire faciliteiten van Aerolight de technologische evolutie van de sector onderstrepen. "We combineren flexibiliteit met farmaceutische conformiteit, zodat telers de tools hebben om te overleven in een markt met hoge standaarden."
Voor meer informatie:
Aerolight
+393396771389
[email protected]
aerolight.it