Proeven met bewaarpeenrassen hebben ook dit seizoen weer laten zien dat het veel uitmaakt welk ras je op welk perceel zaait. Die conclusie trekt veredelingsbedrijf BASF | Nunhems na recente proeven, waarvan in de week van 7 april de resultaten van de oogsten zijn gedeeld.
Het veredelingsbedrijf organiseert jaarlijks proeven met bewaarpeenrassen. Door het natte voorjaar van afgelopen jaar kon men op sommige plaatsen vorig jaar pas in juni zaaien. Daardoor zijn de verschillen groot.
Namen of nummers van peenrassen worden niet gelijk gedeeld. Eerst wordt een onbevooroordeelde beoordeling gedaan. Robert Oostveen (veredelaar) en Luc Serrée (productontwikkeling) nemen de collega's van het verkoopteam, maar ook telers en dealers mee langs de koelhuisbewaringsproef die het bedrijf jaarlijks organiseert. BASF | Nunhems heeft twee doelen met deze proeven: informatie vergaren over (nieuwe) peenrassen en de prestaties van het commerciële assortiment laten zien ten opzichte van enkele standaarden.
De kisten met peen komen uit allerlei teeltregio's, zodat kan worden beoordeeld hoe verschillende rassen onder bepaalde omstandigheden presteren. Zo kan men inschatten welk ras het beste past bij een teeltdoel.
Strakke lijnen
De kistjes staan in strakke lijnen uitgestald op teler en op ras. Afhankelijk van hoe je er voor staat, zijn de horizontale lijnen dus telers en verticale lijnen de rassen. Nu zes maanden bewaard, gewassen en gesorteerd. "Behalve de bekende rassen staan er ook een aantal nieuwe nummers tussen", vertelt Luc. "Maar het kan best zijn dat ze afvallen en telers ze dus nooit in de praktijk zullen zien. Dat is een traject van meerdere jaren."
"In deze rij zien we één ras van verschillende percelen", toont Robert Oostveen, peenveredelaar bij BASF | Nunhems. "De inhoud van elke krat is anders. Dat zien we elk jaar. Hoe en waar er wordt geteeld verklaart de variatie."
© BASF | Nunhems
Resistenties
Resistenties zijn een van de hoofdthema's in de veredeling, aangezien ziekten door de klimaatverandering en het wegvallen van steeds meer gewasbeschermingsmiddelen niet minder zullen voorkomen in de toekomst. Het ene jaar is er veel schade door phytophthora, maar het volgende jaar kunnen problemen met zwarte vlekken juist weer aan de orde zijn. Het doel van BASF | Nunhems is om zoveel mogelijk problemen te voorkomen met goed zaad. Dat kan voor de teler een groot verschil maken. Niels Kos: "Je kunt van alles in de markt zetten, maar het moet wel toegevoegde waarde hebben. Florance F1 en Dailyance F1 zijn daar krachtige voorbeelden van. Alleen al de toegevoegde waarde doordat ze sterker zijn op ring rot."
Succesnummer
De resultaten van de proeven zullen worden geanalyseerd en onder meer worden gebruikt om de rassen nog beter te positioneren. Momenteel zijn Florance en Dailyance goed presterende peenrassen van het veredelingsbedrijf. In een droog voorjaar willen telers een ras dat de allerbeste opkomst heeft, weet Niels. "En in een jaar met een hoge ziektedruk willen ze het liefst een ras met de sterkste ziekteresistenties. Hiervoor zijn zowel Florance als het ras Dailyance goede keuzes voor de peenteelt."
Joeri Koenman teelt 10 ha peen en vond in het ras Florance iets nieuws dat hem aanspreekt, zo deelde hij dit voorjaar in BASF-magazine 'Tribune'. "Florance heeft een zeer goede kiemkracht en laat een vlotte beginontwikkeling zien." Het ras is volgens de teler ook zeer productief en houdt tot de oogst gezond en sterk loof. De peen is mooi cilindrisch met een vlakke onderkant én heeft een gladde huid. Door zijn goede bewaareigenschappen is Florance ook geschikt voor de langere bewaring. "Voor mij is het ras een absoluut blijvertje."
© Kwoot communicatie & reclameWortelteler Joeri Koeman (rechts) en Niels Kos (links), verkoopspecialist bij BASF Nunhems
Met deze kennis en continue drive naar innovatie blijft BASF | Nunhems wortelrassen verbeteren voor optimale robuustheid en bestendigheid tegen ziekten. Belangrijk, ook nu er steeds extremere weersomstandigheden voorkomen, waardoor de teelt- en oogstrisico's toenemen. De nieuwe generatie rassen kunnen hierbij helpen door ook onder mindere omstandigheden beter te kiemen en een uniforme opkomst te geven. Ook hun stevige en gezonde loof helpt om gewassen bij extreem weer letterlijk en figuurlijk overeind te houden. Ook wijst Kos op de steeds beperktere beschikbaarheid van gewasbeschermingsmiddelen. Daarom zijn zaken als ziektetolerantie en -resistentie, weerbaarheid en oogstzekerheid steeds belangrijkere eigenschappen. Welke trends hij nog meer ziet bij de consumptie van peen en hoe BASF Nunhems daarop inspeelt? "We zien nog steeds een gestage toename van allerlei soorten en vormen van snackpeen. Europese supermarkten zetten ook steeds meer in op conveniencefood, waarin de smaak en kleur van peen prima past."
Voor meer informatie:
Niels Kos (Nederland)
Ellen Verhelle (België)
BASF | Nunhems
niels.kos@basf.com
Niels: +31 6 41 17 58 14
ellen.verhelle@basf.com
Ellen: +32 472 88 28 03
www.nunhems.nl