Schrijf je in voor onze dagelijkse nieuwsbrief om al het laatste nieuws direct per e-mail te ontvangen!

Inschrijven Ik ben al ingeschreven

U maakt gebruik van software die onze advertenties blokkeert (adblocker).

Omdat wij het nieuws gratis aanbieden zijn wij afhankelijk van banner-inkomsten. Schakel dus uw adblocker uit en herlaad de pagina om deze site te blijven gebruiken.
Bedankt!

Klik hier voor een uitleg over het uitzetten van uw adblocker.

Meld je nu aan voor onze dagelijkse nieuwsbrief en blijf up-to-date met al het laatste nieuws!

Abonneren Ik ben al ingeschreven

Autonoom telen zachtfruit: geen glazen bol, wel beter voorspellen

De vruchten plukken van samenwerking. Dat is wat Yield Computer, VDL ETG Projects, Delphy Digital en Growficient doen met steun van OP Zuid. Samen onderzoeken ze hoe ze de teelt van zachtfruit beter voorspelbaar kunnen maken en telers werk uit handen nemen.

Planning van productie, contracten met retailers en inzet van arbeidskrachten: veel facetten van de teelt van zachtfruit zijn gebaseerd op voorspellingen. Hoe beter je het verloop van de teelt kunt voorspellen, hoe groter je winst. Toch komt momenteel een groot deel van het geteelde zachtfruit nooit bij de consument terecht. En dat zorgt niet alleen voor grote financiële schades, maar draagt ook bij aan onnodige voedselverspilling.

Dat kan beter, vinden de vier partijen binnen het project 'De vruchten plukken van autonoom telen'. Samen onderzoeken zij hoe autonome en datagedreven technologieën de zachtfruitsector efficiënter, duurzamer en toekomstbestendiger kunnen maken.


Alle projectpartijen samen op de foto tussen de aardbeien bij Delphy

Geen houdbare aanpak
Eén van de partijen in het samenwerkingsverband is Yield Computer. Dit bedrijf ontwikkelt software die groeiprocessen en oogstvolumes voorspelt op basis van beeldanalyse. Theo Slaats, oprichter van Yield Computer, vertelt hoe het idee voor dit project is ontstaan: "Bij de teelt van zachtfruit worden grondstoffen gebruikt als water, mest en plantmateriaal. Als een groter deel van de opbrengst bij de consument terechtkomt, kunnen we met minder grondstoffengebruik hetzelfde aantal monden voeden."

"Naast de hoeveelheid grondstoffen, zijn ook grote aantallen arbeiders nodig om het zachtfruit te plukken," vervolgt Theo. "Deze arbeiders worden meestal uit lage lonen landen aangetrokken, met bijkomende problemen tot gevolg. Dat is op lange termijn geen houdbare aanpak."

Daarom is VDL ETG Projects bij het project betrokken. Zij maken robots die arbeidsintensieve taken in de glastuinbouw kunnen overnemen. Harrie Schonewille, managing director bij VDL ETG Projects: "We ontwikkelen met onze partners agrarische robots, waarbij ons autonoom mobiele platform een essentieel onderdeel is. Deze robots kunnen binnenkort autonoom in kassen werken, bijvoorbeeld om bladeren te plukken en te scouten met camera's en sensoren. Hierdoor zijn ze veelzijdig inzetbaar en ontlasten ze telers."

Meer grip op teelt
Om de droom van autonoom telen te realiseren, is kennis over de teelt essentieel. Daarvoor is Delphy Digital bij het project betrokken. Klaas van Egmond, manager bij Delphy Digital, vertelt: "Op basis van data helpen wij telers om teeltkeuzes te onderbouwen. Hoe meer ze weten over de ontwikkeling van het planten en vruchten, hoe beter ze kunnen sturen. Door voorspellingen te onderbouwen met data, krijgen telers meer grip op het verloop van de teelt."

Een belangrijk onderdeel van die teelt is watergift. Growficient maakt sensoren die inzicht bieden in de irrigatiestrategie voor zachtfruit. Dennis Steentjes, Grower Success Manager bij Growficient: "Ons doel is om een autonoom irrigatiemodel te ontwikkelen, waardoor planten automatisch de optimale watergift krijgen. Voordat het zover is, moeten we echter nog verschillende puzzelstukken op de juiste plek krijgen. Daarom is dit project zo interessant: we combineren expertise vanuit vier invalshoeken."

Tests met succes
Het project is inmiddels ruim een jaar onderweg. In die periode hebben er al verschillende tests plaatsgevonden. Dennis geeft een voorbeeld: "Samen met Delphy hebben we praktijkproeven gedaan om de voorspelde start- en stoptijden van ons autonoom irrigatiemodel te verbeteren. We zijn nu bezig om beurtgroottes en tijden te voorspellen op basis van verzamelde data. Alle losse modules zijn inmiddels af. Dit kwartaal gaan we ze samenvoegen tot een complete voorspellingsmodule. Hiermee krijgen telers steeds betere handvatten om hun optimale teeltstrategie te bepalen, en deze uiteindelijk te automatiseren."

Ook met de robots van VDL lopen verschillende tests. Harrie: "Alle versies van onze robots staan bij een teler. Daar testen we ze net zo lang tot ze betrouwbaar functioneren. Uiteindelijk willen we dat de robots sneller en nauwkeuriger kunnen werken dan mensen. Dan leveren ze echt meerwaarde."

Nauwkeurige voorspellingen
Met het project hopen de vier partijen een verschil te gaan maken voor telers. Theo vertelt: "Hoe nauwkeuriger de oogstvoorspellingen, hoe beter de contracten die telers met retailers kunnen afsluiten. Daar plukken ze – letterlijk en figuurlijk – direct de vruchten van. Ze hebben geen overschot meer dat ze voor een slechte prijs moeten verkopen en hoeven bij een tekort niet meer voor een hoge prijs bij een concurrent in te kopen. Dat maakt een wereld van verschil."

Naast deze efficiëntere teelt ziet Klaas nog een ander voordeel van autonoom telen. Hij zegt: "Nederlandse telers zijn de afgelopen jaren flink uitgebreid. Ook wereldwijd is er grote interesse in glastuinbouw. Maar om succesvol te telen, heb je veel kennis nodig. Door gebruik te maken van technologieën en data, ben je minder afhankelijk van de ervaring van mensen en kun je makkelijker een groter areaal aansturen. Dat wordt steeds waardevoller voor de sector."

Koppositie Nederland
Deze waarde erkent ook de EU. Die ondersteunt het project namelijk met een subsidie vanuit het Programma OPZuid EFRO en ondersteuning van de Provincie Noord-Brabant. Dennis licht toe hoe deze samenwerking innovatie stimuleert: "Doordat we samenwerken met meerdere partijen, krijg je vanuit verschillende perspectieven input. Dat levert niet alleen nieuwe inzichten op, het zorgt er ook voor dat je breder gaat denken over je eigen product. Daar hebben we allemaal baat bij. En uiteindelijk de sector ook."

Met het oog op de toekomst is automatisering van de sector namelijk cruciaal. Theo sluit af: "Nederland wordt wereldwijd gezien als een gidsland in de glastuinbouw. Als we deze koppositie willen behouden, is het essentieel om het vakmanschap van de teler aan te vullen met state-of-the-art technologie. Dit wordt alleen een succes als telers en techniekaanbieders langdurig met elkaar optrekken. Zo werken we samen aan een duurzame toekomst."

Voor meer informatie:
Yield Computer
Bas van Hulten (overall projectleider)
bvanhulten@yieldcomputer.com

Growficient
info@growficient.com
www.growficient.com


VDL ETG Projects
infoprojects@vdletg.com
www.vdletgprojects.com


Delphy
info@delphy.nl
www.delphy.nl

Publicatiedatum: