Studenten van de opleiding Teelt & technologie van Zone.college Zwolle hebben op 16 december 2024 met succes de proef 'Automatische Irrigatie met AI' afgerond. In samenwerking met Vivent Biosignals onderzochten zij hoe komkommerplanten reageerden op automatische waterbeurten wanneer de planten daar zelf om vroegen. Dit werd gedaan met behulp van de Vivent biosensoren die droogtestress kunnen registreren.
Resultaten: meer productie, minder waterverbruik
De proef, die in september 2024 van start ging, leverde de volgende resultaten op:
- meer dan 15% minder waterverbruik
- meer dan 10% hogere productie
Deze bevindingen tonen de potentie van AI en biosensoren om niet alleen waterverbruik te optimaliseren, maar ook de opbrengst te verhogen.
Hoe werkt het?
In de kas van Zone.college Zwolle werden vijf rijen komkommers geteeld. Eén rij was aangesloten op sensoren van Vivent Biosignals die de droogtestress van de planten maten en automatisch bepaalden wanneer water nodig was. De overige rijen kregen water via de traditionele strategie met de Priva klimaatcomputer.
De studenten waren actief betrokken bij:
- Het regelen van het klimaat en uitvoeren van gewaswerkzaamheden
- Het registreren van watergift, klimaat, gewasgroei en productie
- Monitoring van het waterniveau in de Grodan matten met Grodan GroSense sensoren
Wekelijks overlegden de studenten online met plantenwetenschappers van Vivent Biosignals uit Zwitserland. Daarnaast ondersteunde NovaCropControl de proef met bladmonsteranalyses om de gezondheid van de planten te monitoren.
De eerste resultaten zijn volgens de studenten veelbelovend: de Vivent-rij produceerde meer komkommers en gebruikte duidelijk minder water. Het gemiddeld gewicht per komkommer was vrijwel gelijk aan dat van de controlegroep. De gewasgroei vertoonde geen significante verschillen, ondanks het lagere waterverbruik.
Vervolg in 2025: optimalisatie van irrigatie
In 2025 krijgt de proef een vervolg met verdere verbeteringen:
- Omwisseling van de controlegroep en AI-gestuurde rij
- Aanpassing van de watergeefregels zodat planten ook 's nachts water kunnen krijgen
Bron: Zone.college